Brat bliźniak modelu BEATY - czyli AH-64 A APACHE z Kartonowej Kolekcji

  1. Limaks 2021-02-23 21:44:29

    Witam wszystkich.

    Jakiś czas temu wszedłem na forum i zobaczyłem relację Pani Beaty. Śledzę jej poczynania z zainteresowaniem, bo jak widać sklejam taki sam model:)

    AH-64 A APACHE KARTONOWA KOLEKCJA - Brzmi wyśmienicie i moim skromnym zdaniem wyśmienicie się go skleja.
    Postanowiłem nie trzymać się kurczowo standardu. Waloryzuję co mogę i potrafię choć przyznam, że im dalej z budową tym to co już wykonane mógł bym zrobić lepiej.

    Muszę zaznaczyć, że kleję "na pamięć" nie trzymając się opisu budowy, a opierając się jedynie na rysunkach i zdjęciach.
    Do retuszu używam farb plakatowych. Wstępne brudzenie też wykonuję plakatówką. Wszystko sklejam BCG. W modelu wykorzystałem wręgi cięte laserowo.


    Podziękowania za inspirację dla użytkownika naszego forum "Saures-a" oraz mojego kolegi Juliana. Oni mają swoje Apache to czemu i ja nie mogę mieć

    No to lecimy:
    Na początek pod nóż poszedł segment z kabiną pilotów.
    Tutaj bez niespodzianek. Wszystko ładnie pasuje i w zasadzie samo się klei.
    Zegary obu pilotów są podklejone cienką folią (imitacja oszklenia).
    Pomiędzy wręgi i podłużnice w celu niezapadania się poszycia użyłem pianki florystycznej znanej Wam z relacji budowy B-2.
    ( A tak apropo. Relacja utknęła na jakiś czas z powodu uciążliwej alergii na CA  )



    P.S. Moja relacja to nie wyścig z Panią Beatą, ani jakaś forma rywalizacji. Serdecznie ją pozdrawiam i będę zaszczycony jeśli
    zechce być gościem w mojej relacji. Zbieg okoliczności sprawił, że kleimy taki sam model w jednym czasie.

    Małe porównanie grafiki z KK oraz MM Próbka oszklenia zegarów
  1. AndDi 2021-02-23 22:06:07

    Ciekawe, wiatraki na topie

    A byłem ciekawy co z tym B-2 i przy okazji wyjaśniłeś. Ale ruszycie z nim dalej?

  1. Limaks 2021-02-23 22:12:03

    Taak zdecydowanie tak. Ruszymy. Musiałem załatwić sobie kilka rzeczy, które ochronią mój nos i oczy. Generalnie Apache jest modelem 'odpoczynkowym' bo B-2 dal tez troche w kość. Ale nie zarzucamy procesu tworzenia i bedziemy działać dalej. 

  1. Jacek-KP 2021-02-23 22:16:44

    No to dawaj dalej. Ciekawe, jak Tobie pójdzie sklejania modelu, bo Beata zaliczyła parę wpadek. Choć do końca nie wiem, czy to z powodu niedopasowania elementów wycinanki, czy z powodu jakiegoś niedopatrzenia. Trzymam kciuki.

  1. AndDi 2021-02-23 22:18:31

    Ja mam coś w tym stylu, nie czuć żadnych zapachów przez nią. No oczywiście ważne są filtry jakie się założy.

  1. Limaks 2021-02-23 22:34:29

    No to dawaj dalej. Ciekawe, jak Tobie pójdzie sklejania modelu, bo Beata zaliczyła parę wpadek. Choć do końca nie wiem, czy to z powodu niedopasowania elementów wycinanki, czy z powodu jakiegoś niedopatrzenia. Trzymam kciuki.

    Jacek-KP


    No widzialem właśnie, że miała jakies problemy w środkowym segmencie. Ja póki co nie mam zarzutów. Zobaczymy co dalej...

  1. beata 2021-02-23 23:17:31

    Fajnie, że jedziesz z tematem. Czekam niecierpliwie. 

     

  1. tulipan740i 2021-02-24 09:50:34

    Biorąc pod uwagę jak sklejacie Spirita, Apache będzie, ba widać że już jego część jest bardzo profesjonalnie sklejona

  1. Limaks 2021-02-24 20:43:43

    Hej.
    Dziś kolej na kolejne segmenty Kadłuba i tu niespodzianka. Element poszycia 28 powinien być dłuższy (stąd problem u pani Beaty, to tak jakby Pan Mistewicz nie uwzględnił w tym miejscu grubości sklejki). Po wklejeniu sklejki obwód skraca się o jakieś 2mm.
    Ja poradziłem sobie z tym przyszlifowując wręgę 26. W ten sposób dostosowałem poszycie.
    El. 36 jest natomiast odpowiednio dostosowany pod sklejkę co trochę kolidowało z połączeniem tego w całość ale... chyba się udało.
    Pomiędzy wręgi 25 i 26 wkleiłem dodatkowe wzmocnienia z kartonu 1mm. Jakoś poszło i ulepiłem to co widać.

    Jak widać to nie błąd mój ani Pani Beaty dlatego zwalam na wycinankę.

    Dodatkowe wzmocnienia dla poszycia tutaj widać jak sklejka wpłynęła na długość poszycia el.28 el. 36 przed przyklejeniem został leciutko skrócony
  1. tulipan740i 2021-02-24 21:07:45

    Bardzo dobrze sobie radzisz. Sklejanie w standardzie przypomina pokonanie pola minowego. Z każdym krokiem należy się spodziewać bum i niespodzianek. Od jakości opracowania zależy ile min na polu drzemie

  1. Limaks 2021-02-24 21:28:16

    Tulipan świetnie to ująłeś. Podoba mi się takie porównanie. Przy okazji dzięki za superlatywy.

    Pani Beato dziękuję za obecność i doping

     

    Jacek KP również dziękuję za wsparcie

     

    Andrzeju mam podobną maseczkę z filtrami węglowymi. Niedługo sprawdzę ją w boju.

     

     

  1. sztukmistrz 2021-02-24 21:35:08

    Dobrze, że wzmacniasz segmenty, usztywnij na wysokości silników później lepiej będzie je doklejac do kadłuba. Pamiętam że z tą  cz. 28 też miałem podobny problem, ale ostatecznie nie było nic widać. Będę zaglądał na postępy. To szybki temat w standardzie.

  1. beata 2021-02-24 23:49:33

    Gra i buczy. Wybrnąłeś lepiej niż ja.

  1. Jacek-KP 2021-02-25 22:04:44

    Kibicuję Kamilowi i Beacie równolegle. Mam większość modeli od pana Pawła M. w domu, więc wcześniej czy później wezmę się za tego wiatraka. Wasze relacje z budowy są bardzo cenne.

  1. Limaks 2021-02-25 23:13:15

    Następna porcja wrażeń z klejenia APACZA:)

    Kolejne elementy poszycia jak i wręgi laserowe nie przysporzyły kłopotu. Model klei się
    sukcesywnie i dość szybko jak zdążył zauważyć Sztukmistrz. Z resztą zanim przystąpiłem do budowy tego
    śmigłowca przejrzałem dokładnie jego galerie. Swoją drogą pięknie wyszedł.
    Niestety nie zrobiłem tak jak Beata i nie wkleiłem czarnej folii w miejsce tej gondoli gdzie kadłub przechodzi w ogon pod spodem.
    Mój błąd, bo ciekawiej to wygląda. Natomiast poczułem wenę na wygniatanie i to był pierwszy element, na którym zastosowałem narzędzia zwane kulkami do formowania. Fajnie się to robi.
    Statecznik pionowy - spasowanie rewelacja, żadnych problemów i zaskoczeń.

    W osłonie mechanizmów wirnika ogonowego pojawiła się lekka walorka wlotu powietrza wykonana z drobnej siateczki. Całość natomiast została potraktowana kulką w celu zaokrąglenia nieco krawędzi.

    P.S. Dodam, że retusz i to moje brudzenie jest widoczne bardziej na zdjęciach niż gołym okiem.
    Pod białą barwą światła mieni się i staje się jaśniejszy. W świetle dziennym jest to niewidoczne.

    tu widać retusz przed poprawkami Mogłem to zrobić jak Beata:(
  1. AndDi 2021-02-25 23:35:49

    Ładniutko

  1. Szwagier 2021-02-26 00:55:01

    PS. Ja tu żadnego retuszu nie widzę, w czym problem. Czyli wszystko w normie, dobry retusz to taki którego nie widać. Piękna robota. 

  1. Jacek-KP 2021-02-26 19:07:51

    Elegancko to idzie. Nabieram chęci na sklejenie swojego.

  1. Sebastian01 2021-02-26 19:25:27

    Pięknie idzie robota, aż kusi żeby się na przyszłość zaopatrzyć w taki model, tym bardziej, że Apache zawsze mi się podobał.

Rezultaty 0 - 20 z 98 pozycji
Udostępnij temat: