Northrop Grumman B-2 SPIRIT MODEL-KOM

  1. Limaks 2018-10-27 23:54:31

    Witam wszystkich.

    Stawiając pierwsze kroki na tym forum chciałbym złożyć pokłon w kierunku Waszym i Waszych prac drodzy modelarze. Od kilku lat brakowało mi odwagi żeby dołączyć do grona szczęśliwców dodających relacje z budowy i galerie swoich modeli.

    Tymczasem na warsztat razem z moim dobrym kolegą wstawiamy projekt, który nie trzeba nikomu przedstawiać. B-2 SPIRIT wydawnictwa MODEL-KOM wydanie drugie.

    Dlaczego z kolegą? Bo pomyśleliśmy że połączenie sił modelarza kartonowego (mnie) i plastikowego będzie świetnym pomysłem na rozszerzenie horyzontów.

    Tak więc do rzeczy. Nasz projekt zakłada zrobienie oddzielnych powierzchni sterowych, luku bombowego, wnęk podwozia, kabiny, oraz (tutaj pokłon za inspirację dla Pana Szamana) oświetlenia modelu. Na końcu całość zostanie wygładzona i pomalowana.

    Mam nadzieję że uda się nam stworzyć coś wspaniałego i wytrwać do końca. Pragnę jeszcze nadmienić, że ten model kleję już jakiś czas ale postaram się to wszystko jakoś po kolei Wam przybliżyć.

    A oto pierwsze kroki w tym maleństwie

     

  1. Limaks 2018-10-27 23:58:37

    W wolnej chwili będę dodawał sugestie i wnioski z budowy i odpowiadał na pytania. Póki co pozdrawiam.

  1. Zygfryd 2018-10-28 00:10:32

    Będę śledził. Jeden z ciekawszych samolotów na świecie. Ciekawi mnie jak sobie z tym poradzisz. Trzymam kciuki. Już po pierwszych zdjęciach widać, że wiesz co robisz

  1. Limaks 2018-10-28 05:54:13

    Tak jak obiecałem ciąg dalszy relacji.

    Na początek kilka uwag co do samego modelu. Wręgi cięte laserowo to naprawdę wielki oddech ulgi w tym modelu, który znacznie pomaga w tym żeby nasz nadgarstek mógł jeszcze jakoś funkcjonować. Samych wręg, podłużnic, dźwigarów sklejek itd. nie liczyłem ale jest tego mnóstwo. 13 arkuszy A3 1,5mm plus 2 wkładki z kartonu 1mm.

    Generalnie od początku klei się go trochę jak model z balsy bez większych problemów. Na laserach nie było oznaczeń także dodałem swoje wzorując się arkuszami z wycinanki (polecam bo znacznie ułatwia to szukanie części które są rozrzucone po wszystkich arkuszach mało intuicyjnie.

    Idąc dalej. Pierwszy błąd pojawia się przy wklejkach Wx1 , Wx2 , Wx3 są one za szerokie i trzeba je docinać wg powstałego szkieletu. Można to zrobić bez problemu ścinając je po długości ok 1,5 mm z obu stron

     

  1. Limaks 2018-10-28 06:10:44

    Następny błąd to głębokość wycięć na wręgi silników w części W12b, po wklejeniu wygląda ona jakby była za wysoka. należy wyciąć je głębiej o około 1,5 mm i osadzić na szkielecie. Po tym zabiegu wszystko pasuje

     

    Następne błędy dotyczą części W16, która posiada niepotrzebną sklejkę, i na którą nie ma odpowiedniego wycięcia w części W14, sklejkę po prostu odciąłem i przykleiłem w odpowiednim miejscu

     

  1. Limaks 2018-10-28 06:30:29

    I po tych drobnych perturbacjach dotarliśmy do najpoważniejszego z błędów jaki napotkałem. Mianowicie brak części W38. Niestety w laserach i wycinance jest tylko jedna.

    Ja wybrnąłem z tego naklejając tą z wycinanki na wolną część kartonu z laserów i wycinając. Aby zachować grubość kartonu oderwałem cienki papier z wycinanki, a powstałą podłużnicę wkleiłem w szkielet.

    Całość po sklejeniu nabiera już kształtu

  1. sztukmistrz 2018-10-28 07:16:12

    Witam

    No Panowie jak Wam to wyjdzie, to będzie model, że hoho. Będę zaglądał na Waszą relację.

  1. Zygfryd 2018-10-28 15:09:00

    Chyba takiego na kartonówkach jeszcze nie mamy. I wydaje mi się, że to będzie olbrzym

  1. Limaks 2018-10-28 15:40:16

    Na forum jest relacja i galeria Pana o nicku Bombel. Tyle że dotyczy ona B-2 spirit MODEL-KOM z pierwszego wydania które podobno miało wiele błędów.

    Sam model Pana Bombla także był inspiracją, która tknęła mnie na takie szaleństwo.

    Model po sklejeniu ma 157 cm rozpiętości i 63 cm długości.

  1. Zygfryd 2018-10-28 19:10:02

    1,5 metra??!!  Potęga. Wyleciałbym z domu razem z tym modelem gdybym go złożył :D

  1. Limaks 2018-10-28 19:57:08

    No troszkę dużo nie ukrywam. Moja żonka na szczęście nie protestuje

    Zadowolona nie jest ale rozumie miłość do modelarstwa i pozwoliła mi na takie maleństwo w domu.

  1. Limaks 2018-10-28 20:07:05

    Tymczasem dodaję więcej zdjęć z budowy ducha. Sukcesywnie budowałem drugą połowę szkieletu. Na połączenie 2 gotowych części kadłuba autor polecił rurkę o śr 10mm i taką też nabyłem w ogólnodostępnym sklepie budowlanym. Pasuje idealnie i świetnie usztywnia całość.

    Poniżej kilka fotek z etapu budowy części środkowej kadłuba i przymiarka skrzydeł "na sucho".

    Zaznaczam że stół ma 160 cm szerokości

  1. Zygfryd 2018-10-28 20:41:22

    Zaznaczam że stół ma 160 cm szerokości

    Limaks


    Na szczęście da się go jeszcze rozłożyć 

  1. Limaks 2018-10-28 20:54:42

    Zaznaczam że stół ma 160 cm szerokości

    Limaks


    Na szczęście da się go jeszcze rozłożyć 

    Zygfryd


    W sumie salon mam spory to czemu nie?

  1. mucha 2018-10-28 21:19:24

    Ten laserowy szkielet kosztował pewnie majątek ?

  1. Limaks 2018-10-28 21:27:10

    Wręgi laserowe wyniosły mnie 120zł, natomiast model 70 zł po okazyjnej cenie z rąk własnych autora wycinanki.

    Komplet zakupiony na tegorocznym Paprykarzu Szczecińskim.

  1. Maciejesław 2018-10-29 07:40:59

    Przypomina mi się budowa mojego tupolewa :D

    Małażonka chciała mnie ubić jeszcze w połowie budowy szkieletu.

  1. Limaks 2018-10-29 07:46:49

    Ja nie wiem... Wychodzi na to że moja małżonka mieści się w kanonach ideału skoro nie protestuje i nie chce wyrzucić mnie z domu.

    Przy okazji ją tu pozdrowie bo też z zaciekawieniem śledzi relacje na forum. A jak sklejam w domu to kibicuje i motywuje.

  1. Maciejesław 2018-10-29 07:50:49

    Za pół roku zacznie tracić cierpliwość;)

  1. Limaks 2018-10-29 07:54:14

    Przypomina mi się budowa mojego tupolewa :D

    Małażonka chciała mnie ubić jeszcze w połowie budowy szkieletu.

    KalafiorWWA


    Pozwoliłem sobie sprawdzić wspomnianego tupolewa. Świetna robota. Chciałbym być już na tym etapie w B-2. Tylko gdzie kółeczka uciekły?

Rezultaty 0 - 20 z 218 pozycji
Udostępnij temat: