Staliniec S-60

Staliniec S-60
 • Pojazdy gąsienicowe
 • Waloryzacja
Wydanie: No146 Staliniec S-60 Seria: Orlik Wydawnictwo: Orlik Skala: 1:25
Model tygodnia 2021/23

Model ukończony – jego budowa zajęła mi 9,5 miesiąca,. Jest to jeden z najlepiej opracowanych modeli jakie kleiłem. Przysapać mógłbym się tylko do kilku rysunków montażowych, ale całość to git. Było tak dobrze, że wcale nie zaglądałem do innych źródeł w celu poszukiwania zdjęć detali. Gąski to lasery, co wcale nie znaczy że to była łatwizna. Były trudne bo każda to 15 elementów plus 4 śruby. Po raz pierwszy wykorzystałem gotowe pigmenty – w tym przypadku Track Rust od od AK – efekt jest genialny. Model był w całości malowany pędzlem. Poza kartonem wykorzystałem również: druciki, struny od gitary, patyczki higieniczne, pochłaniacze wilgoci, wykałaczki.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. Marcin M2021-06-18 10:49:03

  Paweł to nie jest przeciętny modelarz. Dla mnie to człowiek, który ma więcej wspólnego ze sztuką niż z typowym, bardzo dobrym sklejaniem modeli. Nie wchodząc w dyskusję uważam, że ten model to porządna i ponadprzeciętna praca z kartonu. Kto ma wątpliwości, niech leci do kartonowy fetyszysta i sobie poogląda papier - nie metal, nie plastik, nie masy plastyczne, czy szpachle - papier, tylko papier.

 1. ediacz2021-06-15 09:29:14

  Dziękuję za głosy i komentarze. Jeszcze kilka dni odwyku (modelarskiego) i biorę się za kolejnym model. A380 - Well said. Thanx!

 1. Wojok2021-06-14 08:27:24

  :-):-):-):-) Jedno zdanie, a jak wiele wyjaśnia :-):-):-):-)

 1. AndDi2021-06-14 07:40:51

  No to teraz wiadomo dlaczego niektórzy wolą zagraniczne fora :)....___ A wracając do modelu, to gratulacje za MT, aż dziw, ze ktoś głosował inaczej w tym tygodniu, ale cóż demokracja :). Pawle jesteś niesamowity, możemy tylko marzyć i próbować Cię doścignąć :)

 1. a3802021-06-13 23:08:17

  hello all, i apologize for writing in english. i am the one who started the 'shitshow' on the 'foreign' forum! http://www.papermodelers.com/forum/civilian-wheels/46244-meanwhile-kartonowki -gb.html. sadly, the thread was taken down long ago. the foreign forum has the attitude that every model, no matter how poorly made, is worthy of praise and even constructive criticism is frowned upon. Therefore, several years ago i started to occasionally link my favorite models on this form under the title 'meanwhile at kartonowki.pl'. yes, my intention was to show members on that forum the level of quality achieved by the members here. all was well and good until i linked the ursus c 330. one known, 'loud' and aggressive member took exception to me calling eddy's model 'extreme paper modelling'. he belongs to the 'paper purity' school and designs & sells models himself. i am not a person to take abuse, especially on an on-line forum, so i responded in kind. poor eddy was drawn into the argument and this person insulted eddy in a xenophobic way! the back and forth continued until the moderator shut the thread down. later i had a private exchange with the moderator. he gave this obnoxious person a pass by saying that he is 'passionate person'. the moderator was also not happy that i had labeled my series of links to kartonowki.pl 'meanwhile...' because apparently i was suggesting that the models/modelmakers here were better. yes, he caught me, that was exactly what i was trying to say but in positive aspirational way. anyway, in the end i apologized to eddy for opening him up for abuse on the foreign forum. i am glad that the experience did not prevent him from posting his new masterpiece. the 'loud' poster has been silent so far and the praise has been universal. sorry for wasting your time with this long post. Just wanted you to hear the story from the ‘horse’s mouth’. have a good and safe week!

 1. warmiak662021-06-13 15:05:07

  No cóz ,,konstruktywna krytyka ,,też jest potrzebna,,Prawda?Do wykonawcy ,,,oceniłem model odpowiednio..Ale uruchomiłem,,wielu ,,,,,,!

 1. RAVEN62021-06-13 10:35:46

  No i wszystko jasne - po prostu model jest zbyt dobrze wykonany! ;-)

 1. Wojok2021-06-13 01:34:46

  Hmm, a ja mam cały czas wrażenie, że tym razem reakcja na to co Warmiak wpisał jest zbyt żywiołowa. A może tylko ja nie zrozumiałem jego intencji ? :-\ Chyba mam spadek formy :-(

 1. ediacz2021-06-12 20:29:19

  Ciekawa dyskusja się wywiązała. Co do zagranicznych forów: wrzuciłem foty Stalińca na owo forum i odbiór był bardzo pozytywny. Być może nie na to forum patrzyłem bo nie zauważyłem jakichś wątpliwości i teorii spiskowych dot. materiałów z których zrobiłem ten model. Co do gównoburzy pod moimi modelami: jak widać modelarstwo potrafi wzbudzać skrajne emocje, od zachwytów po paranoję i "bul". Bardzo dziękuję wszystkim za oceny i głosy na MT. Do następnego modelu.

 1. tulipan740i2021-06-12 20:00:34

  Zygfryd wysłałem Ci wiadomość na priv.

 1. Zygfryd2021-06-12 19:10:14

  Tak Tulipanie, mówiąc wiele osób miałem w tym momencie na myśli tamte forum zagraniczne na którym we wrześniu tak się wiele osób oburzyło :D O przypomnę ostatnią akcję http://www.papermodelers.com/forum/civilian-wheels/46244-meanwhile-kartonowki-pl.html

 1. tulipan740i2021-06-12 18:58:21

  Warmiak zapewniam Cię, że "mozna tak specyficznie odetalować kartonówkę". Zależy tylko od umiejętności klejącego i poświęconego na to czasu. Przecież model nie powstał w tydzień czy miesiąc. Co model Ediacza, zawsze kręcisz gówn..burzę o to samo. Tak ciężko dopuścić do siebie myśl, że to po prostu jest z kartonu i dodatków, których większość z nasz używa w klejeniu? W modelach Ediacza pewnie jeszcze Ci się kręci w głowie przez to ładne malowanie. Pewnie to potęguje u Ciebie ilość dostrzeganych detali Może nawet widzisz ich więcej niż jest w rzeczywistości. Twoje sugestie np. o druku 3D są niczym nie poparte. Może na tych forach międzynarodowych po prostu jest poziom zaniżony, a Ty błędnie kierujesz się nimi jako punkt odniesienia. Zygfryd wiele osób ma zastrzeżenia, raczej ogólnie, bo na tym forum chyba tylko jedna.

 1. Zbyszek0012021-06-12 18:54:07

  Jeszcze przed pandemią, miałem przyjemność oglądać Ursusa w wykonaniu kolegi Edicza na wystawie w Inowrocławiu. Kochani on niestety był z kartonu. Podobnie jak ten tu sowiecki szajs na dżdżownicach. Jestem wstrzasniety. Tylko mnie w przeciwieństwie do niektórych modele Edicz nie niszczą psychiki. Są kierunkiem, no fakt styl pordzewiałego szajsu to Jego specialność, ale przez to jest chyba trudniej. Ale za to super realistycznie. I niech się szwabska, sowiecka i inna nacja uczy od Polaków. Nawet kartonowe modele robimy najlepsze. Sowiecka ich mać. Gratulacje i oczywiście MT. Klik.

 1. AndDi2021-06-12 18:38:06

  Taa, i to pisze osoba która próbowała nas nabrać wstawiając model plastikowy jako kartonowy. Jakoś Ci to nie wyszło Warmiak, gdyż szybko się połapaliśmy.

 1. warmiak662021-06-12 17:58:32

  Szanowni koledzy ,,Przepraszam że wywołałem taki charmider,,,Ale gwoli wyjaśnienia,,,Nie powiedziałem że mam obiekcje co do wykonania modelu,Owszem bardzo mi sie podoba,,,Ale,,,,watpolwosć sama sie nasuwa,,,tak wysublimowana detalizacja może każdego profesjonaliste zastanowic co jest ,,,może nie tak???I ja mam własnie takie wątpliwosci. Jestem pewien że fachowców tu nie brakuje,Imoże tez także maja jakies wątpliwosci?Jak mozna tak specyficznie odetalować kartonówkę?Szanowni koledzy,,,ja chylę czoła jeżeli model jest od Ado Z wykonany w kartonie /no powiedzmy w wiekszości/ wiemy że używamy wielu pomocniczych materiałów, w swoich modelach.Proszę nie brać moich wypowiedzi jako krytyki,jest to moje subiektywne okreslenie,,,Pozdrawiam

 1. Zygfryd2021-06-12 16:51:56

  Pamiętam dokładnie ostatnią akcję z Ursusem o co poszło. Wiele osób ma zastrzeżenia, że to nie model kartonowy bo są druciki, szpachla, patyczki i inne. I według ortodoksyjnych kartonowców (uparcie czekam od nich na żaglowiec z papierowym olinowaniem lub parowóz z papierowymi rurkami :D ) modele Ediacza nie powinny być brane pod uwagę jako kartonowe, bo według nich to oszukaństwo. I płacz, że wielu onieśmielają i zniechęcają do klejenia, a faktycznie nie są kartonowe :D Warmiak popiera tę zasadę, że tylko karton 100%. I teraz też było klasyczne "przyj.... się". A jako komplement należy uznać (i to już moje zdanie), że właśnie przez ten model toczymy teraz taką dyskusję. Że wywołuje on tyle emocji i tyle się o nim mówi. Poprzedni model z tego co pamiętam był w jakimś magazynie modelarskim (!). I Ediacz zapewniam, że jak będę w twojej okolicy to odwiedzę Cię jak kiedyś rozmawialiśmy, a najprawdopodobniej wybieram się w przyszłym miesiącu :)

 1. Wojok2021-06-12 15:37:48

  No to jak to jest Zygfryd ? Nie zgadzasz się, ale ogólny wniosek, to mega komplement :-) O co tu biega ? Tego "ale", to bym nie brał pod uwagę. Przecież każdy może mieć "ale" przy każdym modelu. A poza tym, to jak Warmiak ma TYLKO "ale", to jest to kolejny komplement :-):-):-)

 1. Zygfryd2021-06-12 14:14:54

  A ja Wojoku nie zgodzę się tu z Tobą. Pierwsze słowa "Szanowny kolego,,,oglądam z mieszanymi odczuciami,,model prezentuje sie świetnie,,,,ale," już mówią wszystko. Ediacz-modelarz wyklęty. Nie wierzę, że znowu się to dzieje. Ale taka burza wokół modelu to raczej mega komplement, skoro się tyle o nim mówi

 1. Wojok2021-06-12 01:13:21

  Hmm, no ja bym się tym razem Warmiaka nie czepiał. W sumie nie napisał nic złego. To, że taki model to "standard" u ediacza, to jak dla mnie pochwała. To, że "fora międzynarodowe" uważają, że takie wykonanie jest poza zasięgiem przeciętnego modelarza, również. To, że bez drukarki 3D by do tego nie podchodził, to też jak dla mnie wyrażenie podziwu. Więc tak jak pisałem, tym razem bym się nie czepiał. Mało tego, ja się tym razem wyjątkowo z nim zgadzam !!! A co :-) I MT znowu przybiję :-) :-) :-)

 1. Kilminster2021-06-11 19:24:33

  Z zasady nie biorę udziału w "dyskusjach", ale tym razem naprawdę zastanawiam się skąd tak ogromne kompleksy u kolegi "warmiak". Bo innych powodów sugerowania, że mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju oszustwem nie widzę...

Rezultaty 0 - 20 z 42 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie