Polski czołg pływający PZInż-130

Polski czołg pływający PZInż-130
 • Pojazdy gąsienicowe
 • Waloryzacja
Wydanie: 2007 No01 Czołg pływający PZInz. 130 Seria: Kartonowe Hobby Wydawnictwo: Answer Skala: 1:25

Zbliża się kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Może, więc coś około wrześniowego. Polski prototypowy czołg pływający PZinż-130. Po mimo że czas nie sprzyjał klejeniu, to jednak coś tam sobie od czasu do czasu "podklejałem";-). Model powstał już jakiś czas temu i czekał cierpliwie na ukończenie i może jakąś podstawkę. Niestety na podstawkę nie ma już co liczyć, lecz dokończenie właśnie nastąpiło. Opracowanie, przewidywało aż trzy wersje wykonania. Dwie, stanu faktycznego z wnętrzem wieży, ale bez uzbrojenia, oraz jedną S/F z uzbrojeniem,ale bez wnętrza. Choć sama konstrukcja było bardzo dobrze przyjęta i docelowo miała być uzbrojona w km lub nkm, pojazd ten nigdy nie doczekał się ani uzbrojenia, ani produkcji . Ja swoja wersję jednak uzbroiłem w km. kal 7,92 mm, Opracowanie choć, nie najgorsze zawiera parę istotnych błędów. Błąd druku poszycia, za mała dysza śruby napędowej, za wąskie kolo napinające oraz ciemne tło ażurów kół wymagają bezspornego poprawienia w opracowaniu. Model nie zawiera zbyt wielu detali na poszyciu więc,zdecydowałem się na uatrakcyjnienie tego modelu, wg własnego pomysłu. Użycie km-u zapożyczonego z opracowania KK- samch panc. wz34. i dodanie od siebie stanowiska strzelca miało podnieść walory estetyczne tego modelu. Pozwoliło to również otworzyć wieżę i pokazać wnętrze. Nie wiedzieć, poco zadbałem ponadto o ruchome elementy w tym modelu. Oprócz otwieranego włazu i drzwiczek wieży mamy ruchome jarzmo km-u, kręcące się koła i śrubę, oraz dyszę strumienia wody. Poza tym przyłożyłem się bardziej, do zawieszenia tego pojazdu, gdyż wg mnie jest ono najciekawszym elementem w tym czołgu. I tak,powstała "mniej znana", bo anberowa ;-) wersja modelu, "bardzo znanego" prototypu polskiego czołgu. Mam nadzieję, że choć to S/F, to moja propozycja Wam się spodoba.Tym bardziej, że jest to ostatni z polskich czołgów okresu września 39, jaki miałem zamiar popełnić. Tym samym, modelem tym kończę, moją zabawę z pancerką. Pragnę podziękować wszystkim pancerniakom za ciepłe przyjecie i opinie, dobre rady i konstruktywną krytykę. Mam nadzieję ze moimi poczynaniami za bardzo nie zaniżałem Wam poziomu ;-). Pozdrawiam i zapraszam do oglądania.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:
PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający PZInż - 130 Polski czołg pływający Pocztówka mały dorobek ;-)
do wycięcia otworów przydatne okazały się rys. montażowe oraz program graficzny sposób na ruchome zzawieszenie koło napinające oryginał i po przeróbce cała kółkologia tworzenie ogniw dużo ogniw gąsienice na gotowo moje przeróbki poszycia a tu wiać duży bład jaki popełniłem przy klejeniu tego czołgu. Ale wyszło to już po czasie i tak pozostało. wodno-lądowy system napędowy i z boku elastyczne zawieszenie zmodernizowane wnętrze wieży zmodernizowane wnętrze wieży jeszcze bardziej zmodernizowane wnętrze wieży zmodernizowana wieża wg własnej koncepcji na gotowo parę zbliżeń wnętrz wieży - dla ciekawskich

Komentarze

 1. aragorn0012020-09-17 20:16:30

  Bardzo ładnie wykonany model, eleganckie gąski i całe zawieszenie, a to nie jest duży czołg. Moje gratulacje!

 1. anber2020-09-06 11:36:51

  Andrzeju, podczas prac nad tym modelem, niestety nie natrafiłem na żadne informacje na ten temat.Instrukcja budowy, nawet ich nie nazywa. Mogę tylko się domyślać do czego służyły te tyki.Przypuszczam, że nie miały one konkretnego zastosowania, ale z autopsji wiem, że jest to atrybut flisaka. I jako osprzęt na jednostkach śródlądowych może się czasami bardzo przydać. Miedzy innymi właśnie do dryfowania, lub np. wyciągania ludzi z wody, a nawet do cumowania jednostek. A pamiętasz może jak, w serialu "Czterech pancernych" za pomocą takiej tyki( konkretnie bosaka), odsuwali od barki tą minę rzeczną, do której później strzelał Tomuś? Natomiast materiał, którym owinięte są te tyki, to tylko pokrowiec, w którym je po prostu trzymano. Cieszę się, że moje modele na tym forum, nie tylko u mnie wzbudzają zainteresowanie. Dlatego po mimo planów zmiany profilu moich poczynań. Obiecuję, że jeszcze trochę Was pomęczę tematyką kampanii wrześniowej.;-))) Pozdrawiam serdecznie.

 1. dzeja2020-09-05 23:10:11

  Super wykonanie! Prezentacja godna modelu! Dbałość o szczegóły stawia w szeregu poszukiwaczy i propagatorów historii. Za Andim, zainteresowały mnie te niby maszty, żagle. Może odszukasz co to jest?

 1. peter2020-09-01 23:29:50

  Super wykonany i zaprezentowany model.

 1. sztukmistrz2020-09-01 17:21:42

  Jak zwykle porządna robota.

 1. anber2020-08-31 22:30:16

  Dzięki za przychylne komentarze. AndDi, model malowałem jak zwykle, akrylami "no name" z papierniczego, rozcieńczane "parkową" i aero. Też nie wiem co to za badyle tam były, ale teoria z żaglami, super;-). Pozdrawiam

 1. marszalek242020-08-31 17:25:30

  Ale nam sypnęło czołgami! Doskonały model Ci wyszedł. Widać w nim ogrom pracy. Zdjęcia, bajeczne! Wieża odjazdowa a wykonanie ruchomego układu jezdnego jest po prostu kolosalnie fenomenalne. Pełen szacunek! Zastanów się jeszcze, szkoda by było gdybyś już z czołgami pożegnał się na serio.

 1. tulipan740i2020-08-31 15:38:57

  Taki niby prosty za to bardzo dokładnie sklejony. Nawet wnętrze i nity posiada.

 1. AndDi2020-08-31 14:45:55

  Ładnie sklejony i ładnie pomalowany model. Czym malowałeś? Podoba mi się tym bardziej, że to jednostka pływająca, a może i żaglowa, sadząc po tym co ma zamontowane na pancerzu :)) Jak nic żagiel i maszty tam leżą :))

 1. Zygfryd2020-08-30 13:57:05

  Bardzo fajny modelik. Taki "prosty" i estetyczny. Nawet nie wiedziałem, że coś takiego było :) Bardzo przyjemna lekcja historii.Gratuluję!

Rezultaty 0 - 10 z 10 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie