ORP Zuchwała - Dioramka

ORP Zuchwała - Dioramka
 • Okręty, statki, żaglowce
 • Waloryzacja
Model tygodnia 2018/1

Witam klubowiczów po długiej przerwie. Musiałem się oderwać od prac nad żaglowcami, a od jakiegoś czasu czekała w kolejce ORP Zuchwała w opracowaniu naszego kolegi z kartonówek JKoriat'a, którego serdecznie pozdrawiam :) Modelik nieskomplikowany, ale klimatyczny. Rys historyczny można doczytać w necie. Krótko : w maju 1932, Warsztatom Portowym Marynarki Wojennej w Pińsku, zlecono budowę jednostek klasyfikowanych ostatecznie jako "kanonierki rzeczne". Zbudowano trzy jednostki: "Zuchwała", "Zaradna" i "Zawzięta". W literaturze jednostki te określa się jako kanonierki rzeczne typu Z. ORP Zuchwała została wcielona do służby 15 czerwca 1933. Służyła w I Dywizjonie Flotylli Pińskiej. O modelu: fajnie spasowany, w wycinance jest w dwóch skalach 1:100 i 1:200. Ta druga mniejsza to polecam zegarmistrzom lub chirurgom naczyniowym :). Kręciło mnie od początku by zrobić dioramkę z wodą i tak też uczyniłem. Model brudzone w moim stylu, takie właśnie lubię przechodzone okręciki :) Podstawka dioramki wykonana z kartonu 2mm, koryto rzeki malowane i ubogacone kamieniami. Woda robione z kleju polimerowego barwionego lekko farbkami, to nie Karaiby, a tylko zamulona rzeka :) Tyle od mnie krótko i do rzeczy. Dodam, że artyleria jest obracana, w szalupie są wiosła i lina, dodałem od siebie trochę lin tu i tam, bulaje też przeszklone co by załoga miała trochę światła. Pozdrawiam serdecznie wszystkich na kartonówkach!

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. aragorn0012018-01-08 10:03:11

  Dziękuję wszystkim bardzo serdecznie, pięknie zaczyna się ten 2018 rok w moim modelarstwie, jest motywacja :) Teraz odpowiadam: MARES, koło ratunkowe jest zrobione z izolacji zdjętej z przewodu, znalazłem kawałek przewodu z czerwoną izolacją, uformowałem tą izolację, skleiłem i ukryłem łączenie w uchwycie (samoróbka) na koło ratunkowe i na koniec pomalowałem połowę na biało, też mi się to spodobało po zakończeniu, JerryK, bąbelki takie same wyszły przy schnięciu i od rufy mniej podbarwiłem ten klej rozrabiany z bezbarwnym denaturatem. Od dziobu i przy burtach był bardziej barwiony i tak tych bąbelków nie widać, więc to żadna magia, chciałem już napisać, że wziąłem bardzo cienką igłę lekarską i wdmuchiwałem tam powietrze, ale tak nie było. Dobrze zauważyłeś, zdjęcia robione z dodanym wydrukowanym tłem, nie ma tu fotomontaży komputerowych. And Di bardzo mnie cieszy, że zdjęcia się podobały, to no. 6 jest z dodaną imitacją wody ze zwykłego czarnego worka na śmieci, oczywiście przed użyciem :). I na koniec Stach: takie rodzinne historie bardzo mnie poruszają, cieszę się bardzo, że gdzieś tam ktoś z sentymentem patrzy na model i przypomina mu się ktoś bliski, lub historie rodzinne. Jest to jeden z powodów, dla którego bardzo lubię modele polskich okrętów i samolotów . Serdecznie wszystkich pozdrawiam i jeszcze raz bardzo Wam dziękuję za ciepłe słowa, oceny i głosy na MT. :)

 1. peter2018-01-07 12:39:32

  Przepiękne maleństwo wraz z dioramką i zdjeciami.Dla mnie super 3 xMaks i MT

 1. Jerry K2018-01-06 20:34:08

  Gratulacje. Bardzo fajna minidioramka. Świetne zdjęcia z dodatkowym tłem krajobrazowym:). Podoba mi się woda z kleju polimerowego. Ale jak Zrobiłeś bąbelki za płetwami sterowymi to dla mnie zagadka nie do rozwiązania:/. Czary jakieś czy co?:):)

 1. MARES2018-01-06 19:25:42

  ,,Małe jest piękne" , a kiedy małe jest pięknie wykonane to jest już po prostu miodzio. Po raz pierwszy widzę tak idealne koło ratunkowe. Gumowy oring, czy karton? Diorama jest idealnym uzupełnieniem dla tego modelu. Zresztą bardzo ładna, jak i cała galeria. Ode mnie MT

 1. Stach2018-01-06 14:45:53

  Wielką radość sprawia mi ten okręcik ponieważ mam szczególny sentyment do Flotylli Pińskiej, ponieważ mój dziadek pływał na bliźniaczej jednostce O.R.P. "Zawzięta" w czasie kampanii wrześniowej. Miał stopień bosmana i był artylerzystą. To tyle moich krótkich wywodów rodzinnych, model ze wszech miar urokliwy, mam też zakupioną wycinankę i w niedługim czasie będzie ona realizowana. Pozdrawiam serdecznie 3 x max!

 1. Seahorse2018-01-05 21:11:33

  Brawa się należą!

 1. DarkDevil802018-01-05 16:58:57

  Ale żeś się panie ,,rozzuchwalił'' tą ,,Zuchwałą'' :-) Zuchwało mówię, że mnie się bardzo podoba i okręt, i diorama i wykonanie. Super :-)A woda to już totalnie zuchwało wymiata! :-)

 1. JKorjat2018-01-05 16:22:36

  Jak człowiek sklei model, to się cieszy z tego, że z płaskiej wycinanki powstaje trój wymiarowy model, jeszcze większa radocha jest, jeśli samemu się go najpierw narysuje. Ale największą radochą dla mnie jest to jak ktoś sklei model przeze mnie narysowany i jeszcze mówi, że się da skleić to naprawę serce rośnie. Dzięki :) Co do samej dioramy, pewnie zaraz ktoś pomyśli, że jestem stronniczy, ale piękności same w sobie? Nie dość, że diorama, ( a takim jestem fanem dioram, że powoli migruje na figurki 1: 35: P) to jeszcze model okrętu z brudzeniem :) poezja :)

 1. wings2018-01-05 16:01:20

  Następny model w mikro skali. Gratuluję precyzji, a ten 1 grosz daje perspektywę oglądania modelu. Dioramka bardzo mi się podoba. Tak na oko wygląda, że modelik ma jakieś 10 groszy długości :) :).

 1. szaman2018-01-05 08:05:37

  Postarałeś się . Piękna, klimatyczna dioramka. Przyłączam się do AndDi w ocenach. Gratuluję.

 1. AndDi2018-01-04 20:43:32

  Już pisałem, że podobają mi się dioramy, więc z wielką przyjemnością pooglądałem ją sobie. Jak sam napisałeś okręcik wydaje się prosty, ale ten 1 grosz uzmysławia, jaki on jest mały i przez to podnosi skalę trudności. Mówisz, że jest w opracowaniu jeszcze 2 razy mniejszy? Horror :) W zasadzie można powiedzieć "Klasyka Aragorna001", czyli przybrudzenia i ślady eksploatacji. Wiosełka wystrugałeś superowe. A brzeg rzeki wykonałeś artystycznie. Naprawdę bardzo klimatyczna diorama. Najbardziej podoba mi się foto 6 (cholernie realistyczne) oraz te w sepii. No to płyną monitorkiem do Ciebie 3 Maxy i na dodatek monitorek holuje MT. __________ Hi hi, ale masz konkurencję w tym tygodniu, tyle modeli zgłoszonych :))

Rezultaty 0 - 11 z 11 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie