T-55 A

T-55 A
 • Pojazdy gąsienicowe
Wydanie: No264 T-55A Seria: Kartonowe ABC Wydawnictwo: GPM Skala: 1:25
Model tygodnia 2016/21

Model przedstawia mój osobisty T 55 A wóz dowódcy pierwszego plutonu 6 kompanii. 24 Drezdeński puk czołgów. W chwili gdy przebywał na konserwacji. Zżyłem się z nim, a on ze mną choć bydle oporne nie zawiódł mnie nigdy. Klejenie nie było łatwe, bo większość elementów to moja osobista praca projektowa. GPM dało tylko bazę wręgi poszycie i wymiary niektórych większych elementów. Nawet cały układ jezdny nie pochodzi z oryginalnej wycinanki. Aby powstało coś czołgo podobnego potrzebowałem 2 miesiące i ponad 100 zdjęć. Polisz khaki jasny zabrudzony suchymi pastelami, zakonserwowany werniksem. Gąsienice waloryzowane lasery, lufa drewniana poprawiana, bo toczona z błędem. Dodatki odlewy obrysuwek i 2 reflektorów. Podziękowania dla Andrzeja za zdjęcie mojego T 55 na strzelnicy. Miłego oglądania.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:
Moja osobista T 55 Jedziemy na poligon niełatwa droga czołgisty szum silnika, można nawet zmrużyć oko. coraz bliżej Drawsko. Wracam za 3 miesiące I jesteśmy i jest także on... ...wszędzie piach, suchy , suchy piach. pierwsze zajęcia obrona, zjemy jutro, ważne, że nie pada dzis kopalismy w suchym piasku. Ostatnio w błocie. Jest powód do świętowania zanim zamaskujemy muła, pijemy kawe z termosu z piaskiem jest wszędzie a cukier się skończył. szef znowu zapił , a suchary się powoli kończą Pada komenda przebazowania do parku sprzętu, obsługa przed strzelaniem. leśną drogą na Konotop. Już niedługo luśnia będzie w użyciu. Złom na twardym a my na porcelanie, normalnie luksus W parku sprzętu czyszczenie po zajęciach Oględziny ogólne, szmata z gazolem i ruchy wygląda lepiej ale my gorzej Jeszcze ze 2 godziny i stary się nie przyczepi powoli kończymy i jest szef ale nie ma koryta Na zgode wykombinował piatke bimbru. Ma przebaczenie,I w drogę na strzelnicę 15 km w wiosce kury się nie niosą i krowy nie dają mleka Po strzelaniu przegląd, klawiatura i noktowizor Układ jezdny koła napędowe i nośne, gąski wytrzepiemy w garnizonie mocowanie beczek, rura i belka zwinałem brezent zabrali siatki, to trzeba na czymś spać Tylna lampa numerowa musi być czytelna WKM po obsłudze. lśni jak nowy w całej okazałości wieża wygazolowana aż lśni zaraz założymy pokrowce na wylot km i celownik wyczyszczona i zadeptana od nowa. najlepsze miejsce do spania zimą, sprawdzenie szczelności instalacji paliwowej mocowanie lin i czyszczenie lamp Zenek nie chce wyjść, chyba usnął wdeptana pokrywa skrzyni narzędziowej, będą joby Armata wyczyszczona zip na miejscu a my do wozu

Komentarze

 1. Adriano2016-06-26 11:46:34

  Naprawdę ładny modelik, zdjęcia w plenerze świetne. Szkoda że lakier bez śladów eksploatacji i krzywe koła na zdjęciu 6. Błotniki jakieś takie pofalowane, model bardzo pracochłonny i trudny GRATULACJE.

 1. anber2016-05-29 21:42:42

  Fajnie zbudowany i zaprezentowany. Gratulacje, bo uprałeś się z problematyką po mistrzowsku.

 1. AndDi2016-05-27 11:28:19

  Raz Ci mówią, że za brudny a innym razem, że za czysty, ech :) Tak jak mówiłem masz jeszcze moje MT.

 1. Ohotka2016-05-26 14:59:20

  Mi tylko brakuje filmiku najlepiej prywatnego z nocnego strzelania takiego potrawa :) już mogę sobie wyobrazić co taka bestia potrafi.... Co do modelu brakuje mi lekkiego zmatowienia modelu (pastelami) bo to dziwnie wygląda że model tak się świeci w słońcu a ty tutaj nam prezentujesz tank a nie jakiś samolocik :) a gdzie kurz i brudzonko! Lepiej trzeba było poczekać na plener w zachmurzoną pogodę fotki były by o niebo lepsze.. napracowałeś się i należy ci się MT. Tak trzymaj !

 1. peter2016-05-26 12:24:52

  Super wykonanie i prezentacja .Moja ocena to 10/5/3 i MT.

 1. Zbyszek0012016-05-24 08:16:35

  Pozwolę sobie na wpis tutaj, odpowiadając na zadane pytanie. Dziękuję, za pochlebne opinie i ciesze, się, że model się podoba. Faktura odlewu wieży. Karton zaimpregnowałem. Nałożyłam pędzlem warstwę szpachlówki akrylowej, nie za grubo, i nie za gęstej. Następnie szczoteczką do zębów "postawiłem na sztorc szpachlę. Po wyschnięciu szlifowanie. I tak kilak razy aż do satysfakcjonującego efektu. Na farbę nałożyłem suchą pastele, bardzo ciemną, przetarłem grubym miękkim pędzlem i całość żeby zaimpregnować pastele psiknąłem werniksem.

 1. dzeja2016-05-23 23:07:28

  Model podoba mi się bardzo. Do solidnych pancerzy już trochę przywykłem lecz te drobiazgi wokół wieży zawsze wzbudzają podziw. Prezentacja to super kompozycja. Wyróżnił bym dodatkowo, wśród świetnych, te z mgiełką. Rarytaski. MTuluję.

 1. MARES2016-05-23 21:38:17

  Witaj. Mimo, że wszystkie detale tego czołgu poznałem w twojej pracowni to jednak złożone w jedną całość wyglądają jeszcze lepiej. Gratuluję "zacięcia" z jakim dążyłeś do urealnienia modelu. Uważam, że Ci się to udało. Z przyjemnością obejrzałem galerię. A ocena? St. trudności bezsprzecznie 5, prezentacja - też max, wykonanie - (nigdy nie robiłem czegoś podobnego) i nie wiem czy to jeszcze 9, czy max. Powiedzmy 9 plus :)

 1. tulipan740i2016-05-23 19:54:48

  Witaj. Czołg zacny. Fajnie wyglada w plenerze. Okopałeś go jak na froncie. Zawsze podobały mi się "ruskie" czołgi po 45 r. T-54 i 55 zapoczątkowały trend niskich sylwetek. A T-72 zawsze mi się kojarzył z lambo lub ferrari wród pancerki :-). Co do wykonania podoba mi się faktura odlewanej wieży, ślady eksploatacji i koła że zrobione z papieru a nie żywiczny odlew np od Bata bo z tego co widzę to te same. Co tu dużo gadac wygląda jak prawdziwy "ruski" czołg gdzie nie dbano o jakość wykonania i spasowania np. ciętych płyt pancerza. 3 Maxy

 1. ediacz2016-05-23 19:01:42

  Model ładny i pracochłonny (wiem, bo kleiłem i dał mi w kość). Dużo detali, fajny plener, ale troszeczkę pocmokam: coraz lepiej ogarniasz papier i dodajesz od siebie elementy ale.. malowanie modelu pozwala Ci na poprawienie tego co spieprzył projektant, lub Ty, gdy wyjdą pewne niedoróbki lub niedokładności - więc wszelkie szpary, odstający karton i nierówności nie powinny mieć miejsca. Coś odstaje - przycinasz, czegoś brakuje - doklejasz, są szpary - zalewasz superglutem i szlifujesz. Położysz jedną warstwę farby - coś nie pasuje - poprawiasz i malujesz od nowa. Na koniec o samym malowaniu i brudzeniu - być może masz za gęstą farbę oraz więcej pasteli w zagłębieniach bo detale nikną od jednolitego koloru (pastele łatwi można kontrolować i zcierać wodą). I widać niepomalowane elementy!!! Koniec dobrych rad ;) Super detale, ładna faktura wierzy. Następny model będzie jeszcze lepszy!

 1. szaman2016-05-23 17:38:17

  Bardzo podoba mi się prezentacja. Model też super, więc nie mam nic przeciwko MT

 1. Data2016-05-23 16:22:47

  A propos Gąsienica ... miałem swego czasu dziewczynę z gór. Dziewczyna ma brata, który jak na Górala przystało prowadzi park koparek i podobnych urządzeń. Kiedy przechodziliśmy pewnego razu przez muzeum WP w Warszawie zainereswał ją jedynie T 55, którego skwitowała krótkim "ten jest fajny", co w ustach praktycznej (choćże wreszcie dalej chopie, hej :) ) Góralki jest duuużym komplementem. Sam widzę to b. podobnie - to konstrukcja typu ani niczego dodać, ani niczego ująć (a model to znakomicie oddaje, razem z charakterystyczną skrzynką na wieży :)). Po prostu skończony czołg, który od zawsze mnie interesował. A kto szuka ten znajdzie - mam zaszczyt poznać tu dowódcę takowego ... no no ... Jedyne pytanie dodatkowe jakie mogę mieć - czy jego wygląd przekładał się na czołgową skuteczność ? Wiedziało się że dorówna on przynajmniej swoim ówczesnym konkurentom ?

 1. Jacek-KP2016-05-23 14:13:41

  "Zastrzeliłeś" mnie tym modelem. Też zaglądałem na relację, ale zdjęcia w plenerze są niezwykle realistyczne. No i komentarze - bardzo fajny pomysł. Kapitalnie oddałeś charakter wojskowego życia. Za to szczególne uznanie z mojej strony. Może dołożymy jeszcze jedną kategorię do oceny - historyjka czyli ocena opisu głównego i zdjęć?

 1. aragorn0012016-05-23 14:10:56

  Gratuluję, śledziłem relację i bardzo mi się podoba co zrobiłeś. Ale doprawdy rozwaliły mnie podpisy pod zdjęciami, uśmiałem się. Model bardzo zacny, galeria super. Widać jak dużo pracy w niego włożyłeś i się opłacało. Daję maxy i MT już w poniedziałek, a co? Zenek przysnął tam na dobre chyba :)

 1. beata2016-05-23 13:52:31

  Powiem Ci Zbyszek,że zrobiłeś milowy krok.Jest bardzo dobrze,a co będzie dalej.....Będzie jeszcze lepiej.Nabierasz wprawy i doświadczenia.Zdjęcie strzelającego czołgu jest "the best",można pomylić z prawdziwym.Moje gratulacje.

 1. AndDi2016-05-23 12:35:58

  Nie jestem "gąsienicą", więc na temat spraw technicznych się nie wypowiadam, tylko na temat wyglądu. A wygląd jest super. Włożyłeś kupę pracy i dużo serca w ten model i opłaciło się. Dużo osób będzie Ci zazdrościć tego modelu i dużo będzie go oglądać z przyjemnością. Fotki na "poligonie" są bardzo dobre, takie realistyczne. Chyba biegałeś z wiaderkami piasku i usypywałeś w go w terenie :)) Masz 3MAX i najprawdopodobniej pod koniec tygodnia MT.

Rezultaty 0 - 16 z 16 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie