Klasa Yamato - cz1 - IJN Musashi

  1. PIRO 2023-05-29 10:30:52

    Witam,

    Ci, którzy mnie znają z relacji North Carolina BB-55 wiedzą, że budowy okrętów u mnie trwają długo (jeszcze nie skończyłem Caroliny ale mam chwilowo dość dłubaniny i potrzebuje czegoś dużego do klejenia).

    Plan jest ambitny, złożyć wszystkie 3 okręty klasy Yamato. Kolejność składania będzie zgodna z subiektywnym odczuciem trudności i złożoności modeli.


    Na pierwszy ogień idzie IJN Musashi wydawnictwa Answer. Model wydaje się dość prosty, ma kilka błędów merytorycznych względem Anatomy of the ship IJN Yamato, które może uda mi się naprostować. Może ...

    Koniec gadania o planach, czas na działanie. Na początek szkielet, część podwodna. Ku mojemu zaskoczeniu, wręgi wycinane laserem wszystkie są na tekturze 1mm co oznacza, że wszystkie wręgi mamy w zestawie x2 aby je ze sobą skleić. Nie jest to wg mnie najlepsze rozwiązanie bo po sklejeniu 2 części tej samej wręgi zdążają się minimalne przesunięcia w otworowaniu przez co wszystko wymaga dużej ilości szlifowania. Aby zachować płaszczyznę wodnicy, całość przyłapałem taśmami malarskimi do stołu (do tej pory robiłem to na desce ale te okręty są na nią zbyt duże). Wręgi w większości pasują jak ulał (tylko kilka jest odrobinę za szerokie lub za wąskie względem wodnicy co wyprostuję szlifowaniem). Na dzień dzisiejszy szkielet jest dość wiotki. W planach mam wzmocnienie go na wzór tego co zrobiłem przy okazji USS North Carolina.


    Tyle na dziś, załączam zdjęcie efektu prac sobotnich i do zobaczenia.

     

    Pozdrawiam,

    PIRO

  1. jagdtiger2 2023-05-29 16:22:54

    Trzy tak wielkie modele Wielkich okrętów ja bym do końca życia nie skleił nie wspominając że nie wiem gdzie bym je postawił 

  1. aragorn001 2023-05-29 19:09:58

    Tutaj też się melduję w stoczni.

  1. Moris 2023-05-29 21:43:29

    Witam.

    Również z wielkim zaciekawieniem będę śledził relację z budowy tych okrętów. Dokładnie to samo wydanie Yamato już w swej kolekcji posiadam, natomiast Shinano znajduje się w moim zainteresowaniu. Życzę powodzenia i wytrwałości bo wiem iż będzie to długotrwały projekt.

  1. a.pokryszyn 2023-05-30 21:39:23

    Loguję się i ja. Co prawda "okrętowiec" ze mnie żaden, ale z zainteresowaniem będę tutaj zaglądał. Tym bardziej, że relacji z budowy Answerowego JIN Musashi prawie nie ma. Ciekaw jestem jak wypadają lasery, w porównaniu do wręg w wycinance? 

  1. Wojok 2023-05-30 22:23:31

    A ten Musashi, to z czterema, czy z dwoma wieżami artylerii średniej ?

  1. SlawekH 2023-05-31 06:49:02

    Ja rowniez bede z zainterwsowaniem bede sledzil relacje.

  1. PIRO 2023-06-02 14:11:59

    A ten Musashi, to z czterema, czy z dwoma wieżami artylerii średniej ?

    Wojok


    Musashi z Answera odzwierciedla stan na 1942r. więc ma 4 wieże artylerii średniej i mało artylerii AA.

  1. Wojok 2023-06-02 16:13:56

    Dzięki Fajnie, jak dla mnie, to ciekawsza opcja

  1. PIRO 2023-08-22 07:54:33

    Witam,

    Mała aktualizacja wątku.
    Szkielet niemal gotowy, część denna wzmocniona przed efektem "krowich żeber" i po pierwszy szlifowaniu. Podobnie zabezpieczę część nawodną.

  1. SlawekH 2023-08-22 14:24:45

    To sie dopiero nazywa szkielet! Fajnie wyglada ten olbrzym. Szkoda ze styroduru, albo pianki nie dales. Jestem ciekaw jak to z tymi poprzeczkami wyjdzie.

  1. PIRO 2023-08-23 07:54:58

    To sie dopiero nazywa szkielet! Fajnie wyglada ten olbrzym. Szkoda ze styroduru, albo pianki nie dales. Jestem ciekaw jak to z tymi poprzeczkami wyjdzie.

    SlawekH


    Nie jestem przekonany do styroduru i pianki. Metodę z wyporami pomiędzy wręgami zastosowałem już 3 razy i zawsze mi to pomagało. W Musashi i tak jest tych wypórek mniej niż w USS North Carolina.

  1. SlawekH 2023-08-23 12:08:11

    Znalazlem USS North Carolina. Faktycznie tam jest ich mnostwo i faktycznie daja rade. A nie planujesz jej ukonczyc w najblizszym czasie? Wyglada ona zacnie. 

  1. PAN-KARTON 2023-08-23 13:05:02

    Zasiadam i ja. Będzie miło popatrywać jak się takie duże rzeczy klei. W latach 80' wykonałem kilka okrętów wojennych z MM.

  1. PIRO 2023-08-24 07:53:44

    (...)A nie planujesz jej ukonczyc w najblizszym czasie? Wyglada ona zacnie. 

    SlawekH


    Caroline kleję powoli cały czas. Może niedługo uaktualnię tamtą relację.

    Na razie miałem przesyt drobiazgów, dlatego zacząłem nowy projekt.

  1. PAN-KARTON 2023-08-30 20:45:13

    Proszę zajrzyj do ogłoszeń na forum. Jest idea zrobienia czegoś fajnego. Post o nazwie „Ogłoszenie 2024 – plebiscyt - ruszenie pospolite 2024” opublikowany przez PAN KARTON. Zapraszam do komentowania i wypowiedzenia swojego zdania w tym temacie !

Rezultaty 0 - 16 z 16 pozycji
Udostępnij temat: