Pytanie o lufe

1. Quinezz 2018-07-26 08:44:15

Witam. Mam pytanie, a mianowicie o składanie w całość większych elementów które trzeba zaokrąglić jak np lufa czołgu. Jak umiejętnie to zrobić aby nie było widać zagięć papieru. Słyszałem o jakiejs metodzie na morko, ale na czym to dokładnie polega.  

1. primo 2018-07-27 00:04:07

To znaczy, że przed kształtowaniem elementu zwilżasz go wodą od niezadrukowanej strony i od razu modelujesz.

1. Jacek-KP 2018-07-28 08:34:46

Ja mam swój, sprawdzony sposób. Maluję części modelu bezbarwnym lakierem akrylowym, a po wyschnięciu profiluję na krawędzi stołu. Ponieważ lufa to cienki pasek papieru, warto ją wyprofilować używając patyka o odpowiedniej średnicy. Zakupiłem sobie w sklepie modelarskim patyki o średnicach od 3 do 10 mm i używam ich do profilowania tulejek. Czasem pasują okrągłe patyczki od lodów. Profilowanie na krawędzi stołu pokazałem przy okazji sklejania modelu samolotu Mitsubishi Raiden: http://www.kartonowki.pl/forum/temat/2946,2,mitsubishi-j2m3-rajden-mm-31996

1. Zbyszek001 2018-07-31 07:40:39

Z lufą jest ciut inaczej jak z krawędzią natarcia. Nie ważne czy zaimpregnujesz karton. Dalej postępuj mniej więcej w takiej kolejności. Lekko namocz karton, zwiń na patyczku – poczekaj jak wyschnie lub wysusz suszarką do włosów, a karton utrzyma nadany kształt rurki. Po tym wszystko jest już proste.

Technik wykonania lufy jest tyle ilu modelarzy. Ja jestem zwolennikiem wykonania lufy pełnej – z patyczkiem w środku. Musi być jakieś 1,5 – 2 centymetry krótszy od lufy wtedy koniec wygląda  jak w realu a reszta trzyma sztywność i łatwo lufę mocować do jarzma armaty. Jak budujesz standard pomoże w kształtowaniu jak wytniesz karton z naddatkiem i po ukształtowaniu dopiero przytniesz na odpowiedni wymiar.

Skopiuj sobie wycinankę i popróbuj, za pierwszym razem rzadko wychodzi ładnie.

Poszukaj na forum o robieniu rurek z kartonu. A sporo ci się wyjaśni. Ostatnio chyba w temacie Hedery do Forsajta.

Rezultaty 0 - 4 z 4 pozycji
Udostępnij temat: