Śmigłowiec BŻ-4 Żuk Reprint MM 12/1975

1. noker 2018-03-16 20:38:29

Powitać, na Lubelszczyźnie mocny nawrót zimy, śniegu tyle doje#$%^o że zanim stopnieje zaplanowałem popełnić jakiegoś prostszego modela,

generalnie czekam i czekam na Irydę z Answera, ale coś jej nie widać.

Padło na śmigłowiec, polska myśl inżynierska, dosyć innowacyjna konstrukcja która nie zdążyła wejść do produkcji wyparta przez sowiecki pomiot Mi1.

Wycinanka oparta na wydaniu Małego Modelarza nr 12 z 75roku, he he ja też jestem z 75' ale numer 08.

poprawione pliki dostałem od .... zresztą pewnie sami się kapniecie.

Chcecie relacji? bo jestem na etapie podklejonych wręg i zakapowanych arkuszy.

PZDR

1. AndDi 2018-03-16 21:33:09

Chcecie relacji? bo jestem na etapie podklejonych wręg i zakapowanych arkuszy.

PZDR

noker

Dawaj, dawaj Rafał. Aż miło będzie popatrzeć jak kleisz takie stare wydanie.

Co do pogody, to patrzyłem wczoraj na prognozę i się cieszyłem, że najgorsze opady idą na Lublin, a mnie tylko lekko zahaczy, a i tak już dwa razy było odśnieżanko
    O kant  .... potłuc, a było już tak fajnie.

1. szaman 2018-03-17 14:32:58

Dawaj tą relację, dawaj.

1. noker 2018-03-18 02:39:22

No na razie szału nie ma. Wydruk na atramentówce Brothera w MaxSuperHiper jakości,

zakapowane po stronie wydruku 2x, Wręgi podklejone na tekturkę 1mm i wycięte.

Teraz rozglądam się za florystycznym drutem wyrobowym w różnych średnicach, na belkę ogonową.

Sam model planuję trochę poprawić, zbytnio nie bedę ingerował, ot co w relacji Ostoji było wytknięte że jest źle i cza poprawić,

mam nadzieję że przy oszkleniu nie polegnę.

1. szaman 2018-03-18 09:27:47

Ja bym taką belkę ogonową lutował z drutów miedzianych odpowiedniej grubości. Jak miałbys azotan srebra, to mozna by je przed lutowaniem posrebrzyć, lub dobrze wyczyścić drobnym pamierem. Po zlutowaniu pilniczek, wyprowadzić wszystko i farba.

1. Jacek-KP 2018-03-18 12:29:54

Co do ogona, to polecam cienkie pręty z włókna węglowego kupione w sklepie modelarskim. Są do kupienia różne średnice - 0,5, 1, 1,5,i 1,7 mm. Bardzo dobrze klei się cyjanopanem (np. klej kropelka). Drut florystyczny jest dość miękki. Na takiej długości ogon może wyginać się w dół pod własnym ciężarem.

1. Wojok 2018-03-18 13:39:01

Drut florystyczny jest dość miękki. Na takiej długości ogon może wyginać się w dół pod własnym ciężarem.

Jacek-KP

Hmm, wydaje mi się, że na ten ogon nie musi być nie wiadomo jaki sztywny drut. Właśnie po to, żeby to się nie wyginało stworzono taką kratownicę. Ale pręt węglowy byłby jak najbardziej ok.

1. noker 2018-03-18 23:02:37

Drut miedziany odpada, za dużo zabawy w lutowanie i szlifowanie takiej kratownicy, i ciężko by było pozyskać idealnie proste odcinki.

Drut florystyczny jest w prostych kawałkach 25cm, klei się też bardzo dobrze ze względu to że jest powlekany jakimś plastikiem. dodatkowo dostępny w wielu rozmiarach począwszy od 0,5mm. Wada - sprzedają w dużych ilościach.

Pręty węglowe, hmm temat znam bo jestem modelarzem RC, i korzystam z nich przy budowie modeli latających, węgiel słabo się tnie, a postrzępione lub rozwarstwione końce przy tej skali mogą niefajnie wyglądać, ale może warto spróbować? w sumie niedrogi materiał.

jest jeszcze jedna opcja - pręty polistyrenowe, używane w modelarstwie plastikowym. technicznie fajna opcja, ale stosunkowo drogawy materiał.

może rzeczywiście na początek spróbuję z węglem.

1. AndDi 2018-03-19 10:55:09

Pręty węglowe, hmm temat znam bo jestem modelarzem RC, i korzystam z nich przy budowie modeli latających, węgiel słabo się tnie, a postrzępione lub rozwarstwione końce przy tej skali mogą niefajnie wyglądać, ale może warto spróbować? w sumie niedrogi materiał.

może rzeczywiście na początek spróbuję z węglem.

noker

Ja tnę trochę dłuższe (np. pilniczkiem), a później szlifuję papierem ściernym zamontowanym na wiertarce (takie kółko z rzepem) i jest gładziutko.

1. Kurt 2018-03-19 11:33:42

Będę na pewno tu zaglądał. Powodzenia. A belkę to bym spróbował z pręcików poliestrowych.

1. Wojok 2018-03-19 18:43:52

Do cięcia prętów węglowych, ale i plastików czy igeł lekarskich używam takiego zestawu. Spisuje się znakomicie - tnie równiutko, szybko i bez strzępieia :-)

1. szaman 2018-03-20 13:54:19

Mam taką wkrętarke ale wolnoobrotową. Przydało by mi się też coś takiego do ręki. Muszę zapolować, ale bliżej wiosny bo u mnie zima na całego.

1. Wojok 2018-03-20 18:00:29

Mam taką wkrętarke ale wolnoobrotową.

szaman

To nie wkrętarka tyko taki zestaw do obróbki dla hobbystów. Małe wiertła, frezy,tarczki kamienne i metalowe do cięcia, itd.itp. Pożyteczna zabawka :-)

1. noker 2018-03-21 22:12:11

Węgiel to był strzał w dziesiątkę. Dzieki Jacek za podpowiedź. Główne belki zrobiłem z 1.5 a wykrzyzowania z 1.

Klei sie wysmienicie, a co do ciecia. to najlepsze krawędzie uzyskuję tnąc normalnie skalpelem na twardej desce.

Dłubaniny jest trochę, ale dobrze to wyglada.

1. Kurt 2018-03-22 06:53:41

Kratownica wyszła cacy i świetny pomysł ze stojakiem montażowym.

1. noker 2018-03-22 09:05:49

Nie wyobrażam sobie skleić taką konstrukcję bez stelaża. Dwie górne belki z poprzeczkami skleiłem na płaskim stole, ale żeby je połączyć z dolną potrzebny był taki stelaż.

teraz już spokojnie można kleić dalej kadłub. nie ma obawy że zostanie bez ogona (no najwyżej bez oszklenia )

1. AndDi 2018-03-22 09:25:05

R E W E L A C J A

I wykonanie i pomysłowość

1. Wojtek93 2018-03-23 20:17:36

Kratownica pierwsza klasa.

1. noker 2018-03-29 22:55:21

Temat Żukowego ogona jednak nie zakończył się na tym etapie. Przedyskutowany na czarnym forum, poparty rzetelnymi fotodowodami ewaluował (mam nadzieję) do wersji ostatecznej. W co drugą poprzeczkę górnej 'drabinki'  powstawiałem wzmocnienia pod podpory wału ogonowego, i w owej 'drabince dorobiłem odpowiednie wykrzyżowania.

Teraz tak naprawdę to brakuje jeszcze tylko wału z podporami i 'stopki ogonowej'. No ale świeta za pasem, więc pewnie bedzie przestój na robocie.

1. AndDi 2018-03-30 21:23:11

Wyglądają jak prawdziwe.

Rezultaty 0 - 20 z 67 pozycji
Udostępnij temat: