Kartonowy Arsenał 5-6/2013 P-38 H-1 Lightning

1. arek1981 2014-02-25 19:41:10

Na stronie http://www.halinski.com.pl/ można zobaczyć zapowiedź następnego numeru, w którym wydany będzie samolot myśliwski P-38 H-1 Lightning. W kioskach pojawi się prawdopodobnie około połowy marca.
    Niestety na Jaskółkę musimy poczekać- pewnie do wiosny?! Oby nie do następnej.

1. primo 2014-02-25 22:06:13

Skoro z takiego powodu Schwalbe zobaczymy trochę później to się nie gniewam ;-). O samolocie można coś poczytać tutaj: KLIK. Mam nadzieję, że będzie ze zbiornikami.

1. RadomirW 2014-02-26 10:22:58

To jest samolot, który zawsze chciałem skleić. Zastanawia mnie tylko czy nie będzie to sprawa podobna z Mi 24 czyli za szczegółowo i za drogo. Ma ktoś stare wydanie tego modelu od Pana Halińskiego bo podobno jest to tylko przedruk w nowej kolorystyce? Jest bardzo szczegółowo opracowany?

1. daniello86 2014-02-26 21:33:00

Poprzednie wydanie tego samolotu bylo ciekawie opracowane, dosc zdetalizowane i z tego co kojarze arkusze mialy druk dwustronny :) cos czuje modelarska bombe od pana Halinskiego, byle faktycznie nie przegial jak z mi24. Choc z drugiej strony takie wydawnictwo ktore oferuje modelarska masakre tez jest ok. Maly modelarz i KK oraz WAK to takie raczej prostsze modele oferuja a Halinski miazdzy system.

1. Pitero 2014-02-27 00:25:55

Poprzednik P-38G był dosyć zdetalizowany. Nakład się wyczerpał, więc prościej szybko wydać wznowienie, w nieco odmienionej wersji, niż ryzykować wypuszczenie niedopracowanego modelu Me-262.
    Wydawnictwo ze Stegny jest klasą samą w sobie (na innych forach wytykano nawet błędy niezauważalne dla wielu modelarzy np. brak cieniowania łączenia elementów na jednej stronie kadłuba w Tempeście - mam na myśli opracowanie, które zniknęło z wykazu na stronie wydawnictwa).
    Polityka wydawnictwa wpisuje się w obecny trend - dużo wznowień, odmiennych wersji modeli lub jedno i drugie, przy niskim nakładzie; niektórzy jeszcze dorzucają bonus w postaci troski o kieszenie klientów ;-)

1. RadomirW 2014-02-27 10:37:05

Znalazłem w necie strony ze starego wydania tego samolotu i owszem zdetalizowane, ale bez przesady. Nie ma tam całych arkuszy A4 z mikroczęściami. Jeśli jeszcze cena będzie bliższa wydanemu jakiś czas temu Ju 88 (podobny gabarytowo model) a nie Mi 24, to powinienem się skusić na to wydanie tego modelu.

1. RadomirW 2014-03-27 18:50:30

Strona wydawcy podaje że model już jest dostępny w sprzedaży. Byłem dzisiaj w Empiku w Złotych Tarasach ale nie widziałem. Cena na stronie internetowej 63 zł, w Empiku pewnie będzie kilka złotych taniej. Myślę że ten model raczej na pewno wyląduje u mnie na półce.

1. gregory 2014-03-29 18:33:39

Byłem dzisiaj i widziałem. O poziomie wydania nie ma co wspominać- wiadomo:). Miałem zamiar go kupić, ale stwierdziłem, że jest to model dla kogoś, kto nie ma poorzedniego wydania.

1. paulek 2014-03-31 16:56:28

Ja też byłem w empiku i pomacałem model, najpierw chciałem go kupić ale jak pomyślałem ile modeli leży mi w szafce do sklejenia to stwierdziłem, że na pewno temat jeszcze powróci i kupię następne wydanie za kilka lat może :)

1. daniello86 2014-04-01 08:20:36

Bardzo byłem ciekaw tego wydania i również pomacałem. Głowy jednak nie urywa. Jakość wydruku nie podoba mi się, sam model zresztą szkaradny jak Grodzka. Uważam że Haliński przegina z 2 rzeczami: po pierwsze wręgi - po co projektować coś, co wymaga arcy precyzji i zdolności aby było wycięte dobrze? ja wiem że to górna półka ale bez przesady... Druga rzecz która mi się nie podoba to druk dwustronny. Ok, może jest to jakieś ułatwienie i skrócenie drogi ale osobiście wolę takie rzeczy zrobione z osobnych warstw. Podsumowując na mnie ten model nie zrobił najmniejszego wrażenia i odłożyłem go na półkę bez uczuciowo.

1. gregory 2014-04-01 12:21:01

Nie wiem, gdzie ta ul. Grodzka, ale krakowska brzydka nie jest :). Wierz mi, że wręgologia w niczy nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie. Mig29 ma kadłub okrętowy, ale to wszystko jest naprawdę przemyślane. Druk dwustronny to też nie jest głupi pomysł. Jedni mają za złe brak takiego rozwiązania, innym to przeszkadza. W P38 właśnie płaty nośne są drukowane dwustronnie i chyba nie chciałbym profilować tych części z kartonu 2x0,1 mm. Haliński faktycznie projektuje cieniutkie linie cięcia, ale wolałbyś po sklejeniu mieć linie łączeń jak po markerze? Poza tym, jest coś czego nie trzeba wycinać dokładnie? A że wycinam jedną część trzy razy dłużej... Oczywiście, wszystko jest kwestią gustu, ale ja mam taki. Podsumowując - porównaj modele Halińskiego z projektami Pana W.

1. RAVEN6 2014-04-01 14:49:28

Witam! Już w Empiku widziałem model, mi się podoba bardzo, nie wygląda na przesadzony z detalami (jak np. Ki-61 z Model Hobby...), a jednocześnie bardzo fajny moim zdaniem ten druk dwustronny (nie trzeba kleić drugiej warstwy - tu zawsze jest kłopot bo powstaje grube poszycie i czasem projektant nie uwzględnia grubości kartonu przy kształtowaniu krzywizn). Kupiłbym ale ze względu na cenę wybrałem ostatnio wersję P-38 z WAKu (cena to 30 pln a wręgi laserowe to jedynie 20 pln a u Hala to około 60 za model i 60 za wręgi). Wprawdzie ten z WAK-u nie ma takiego fajnego druku dwustronnego ale za to można (acz się nie musi) zrobić otwarty przedział uzbrojenia, no i pozwala też na większe uproszczenie - np. skrzydła można tam wykonać jako "całe" a u Halińskiego z tego co zobaczyłem to lotki i klapy musi się wykonywać oddzielnie.

1. RadomirW 2014-04-03 14:40:06

Byłem dziś w Empiku i model sobie nabyłem. Nie uważam żeby był przesadnie zdetalizowany, kolorystyka też mi się podoba, choć co do tej żółci na wewnętrznych częściach elementów rozumiem że mogą być zdania podzielone. Rozmiarowo ten model jest zbliżony do Ju-88 czy do Hinda a cena 63 zl jest jak dla mnie do przyjęcia. Wrzucam trochę zdjęć jak to wygląda w środku.

1. Wojok 2014-04-04 00:08:14

RadomirW
     kolorystyka też mi się podoba, choć co do tej żółci na wewnętrznych częściach elementów rozumiem że mogą być zdania podzielone. 
    Hmm,mi to bardziej wygląda na oliwkowy kolor,i jak dla mnie jest jak najbardziej ok do "wnętrzności" :-) 

1. Kroolo 2014-04-04 11:28:56

Ten kolor wnętrzności to chyba "yellow chromate zinc". Taka zielonkawa, zgniła żółć ;)

1. primo 2014-04-05 17:58:39

Też oglądałem i mi się podoba. Są podwieszenia w postaci bomb lub zbiorników. Jak na tak trudny model, to detalizacja jest ok. Może go kupię, ale jak coś to dopiero po wypłacie :-)).

1. RadomirW 2014-04-11 11:03:48

Zastanawia mnie tak swoją drogą, dlaczego z wydawnictwa Haliński nigdy nie ma żadnych promocji cenowych a wręcz jest stałe podnoszenie cen starych modeli do najnowszych, często wznawianych na podstawie starych wydań - tak jak w przypadku tego P-38. Rozumiem że Pan Haliński bardzo się ceni i uważa że jest najlepszy na rynku no ale liczenie sobie po 60-70 zł za modele 4-kartkowe sprzed 10-15 lat (a takie można wciąż znaleźć w ich ofercie), wydane w czasach mniej zaawansowanego projektowania, na gorszym papierze czy w dużo niższej jakości druku to już zakrawa na lekką pazerność. To tak jakby ktoś próbował sprzedawać Cienkosy czy wczesne Punto w cenie najnowszych modeli Fiatów - raczej wielu klientów się na to nie złapie. Stąd nie dziwię się że te modele wciąż zalegają w wydawnictwie i się nie sprzedają. Jakby zrobili takie promocje jak w GPM czy WAK-u o Małym Modelarzu już nie wspominając, to pewnie szybko by asortyment został wykupiony, bo modelarze raczej cenią sobie to wydawnictwo. Jakiś bardzo kiepski ekonomista doradza Państwu Halińskim.

1. Kroolo 2014-04-11 12:20:40

Kiepsko kalkulujesz. Model który parę lat temu kosztował ~35pln teraz można sprzedać za ok 60. Koszty poniosłeś te kilka lat temu i były mniejsze, więc czysty zysk. Poza tym popatrz jakie ceny osiągają te modele na allegro - widać jest popyt. Jakbym sprzedał swoje archiwum po obecnych cenach rynkowych, to byłbym nieźle do przodu, średnio jakieś +35% ceny wyjściowej. Na dodatek jeszcze jest efekt: "kup teraz, bo później będzie drożej, albo wcale".

1. RadomirW 2014-04-11 12:53:18

Na allegro wysokie ceny osiągają modele ciężko dostępne, w przypadku tych ogólnodostępnych to wiele zależy od polityki wydawcy. Od Hala są drogie w wydawnictwie, więc sklepy internetowe (bo one najczęściej te modele sprzedają) też tak sprzedają bo trudno by dopłacały do interesu. Pytanie czy te modele schodzą - ja tego nie badałem, ale może być podobnie jak z unikalnymi płytami CD, które ktoś wystawia dajmy na to za 200 zł i leżakuje sobie ten album na allegro miesiącami, bo nikt tego nie chce kupić.

Rozumiem jeszcze ceny modeli wydanych dajmy na to 10 lat temu, które nie były wznawiane i nie ma ich obecnie w normalnej sprzedaży. Ale taki P-38 wydany teraz, to jest poprawiony i lepiej dopracowany model sprzed 7-8 lat. I oba są w tej samej cenie - gdzie tu logika ekonomiczna. Mercedesa z 2014 r. też kupisz za taką samą cenę jak model 10-letni?

1. gregory 2014-04-11 21:02:12

A spotkałeś się kiedyś z promocją Ferrari, Bugatti czy Aston Martina? Popatrz ile na Allegro jest modeli Halińskiego, a ile z innych wydawnictw. Oczywiście pomijam "optymistę", który wystawił Mig-a 29 od Hala za 199 zł w momencie, gdy model jest dostępny w wydawnictwie za 147 zł. P38 G jest już nieosiągalny, więc wydanie nowej wersji jest dobrym pomysłem dla modelarzy, a złym dla tych którzy chcieli teraz windować cenę za poprzednika. Dlatego zapłaciłeś 63 zł, a nie 90 czy 100 zł za poprzednika. Nie narzekaj :).   Zapewne doczekamy się poprawionych wersji starszych modeli...Z czasem:). I dobrze.

Rezultaty 0 - 20 z 26 pozycji
Udostępnij temat: