Cegły, Cegły, Cegły...

  1. PAN-KARTON 2024-04-28 14:23:36

    Proces wytwarzania ceglanych elementów do modelu z kat. Architektura.

    Opis do zdjęć powinien wystarczyć.

    O jednej sprawie oddzielnie. Musiałem sam sobie zrobić tekturę 0,5mm Wszystkie jakie miałem przy cięciu elementu który ma 0,5 x 1mm rozwarstwiały się i kręciły w rogale i śmigła. Mimo nowego ostrza i cięcia na 3-4 razy.

    Tekturę wykonałem sklejając trzy warstwy kartony o gramaturze 190g/m2. Z tym że, co tu kluczowe jest, na przemian włóknami. Skleić udało się to dzięki klejowi DONAU w sztyfcie, kawałkowi płyty GK i dwom wiadrom 30l wypełnionym wodą oraz rakli z okładziną filcową twardą.

    No to po kolei:

    fot1: Najważniejsze są narzędzia. To co na zdjęciu to te podstawowe. W przypadkach nietypowych wyciągam inne działa i zapobiegam niepożądanym zachowaniom.

    Fot2: Układ arkuszy do sklejenia, jeden z nadrukiem aby było widać zasadę krzyżowania włókien.

    Fot3: Po wyschnięciu i dla wygody rozcinam sklejkę na format A5.

    Fot4,5: Drukuje części ze sporym zapasem lewo/prawo i na warstwach cegieł stawiam znaczniki które ułatwią mi nacięcie miejsc które musze przetłoczyć po niezadrukowanej stronie.

    Fot6: Do przytrzymania liniału używam trzeciej ręki którą jest ścisk typu krokodyl.

    Fot7: przetłoczone igłą zrobiona z zaostrzonego gwoździa. Koniec gwoździa hartowałem domowymi sposobami i polerowałem 240, 400, 1500, 2500 papierami a na końcu na kole filcowy do uzyskania prawie chromu.

    Fot8: Zagięcia wstępnego dokonuje na krawędzi linijki. Ale robię to delikatnie bo ona z gruba jest.

    Fot9,10,11: Tak przygotowany element naklejam na krawędź mojej 0,5 tektury kształtując ją docelowo krawędzią pęsety i różnymi innymi gładkimi, sztywnymi rzeczami.

    Fot12: I tak z wydrukowanych części, tektury „hand made”, fury narzędzi i czasu otrzymuje patyczek 1,2 x 1,0mm który posiada grafikę ceglaną z trzech stron. Mógłby mieć z dwóch ale tak jest łatwiej zrobić. Klejenie kątowniczków do tektury nie sprawdzało się, zapomnij…

    Fot13: I taki rządek cegiełek po odpowiednim odmierzeniu i docięciu trafia na elewację aby cieszyć oko autora i Szanownej Publiczności.

    Każdy element retuszuje przed przyklejeniem i poprawiam ewentualne wykwity białego kartonu.

Rezultaty 0 - 1 z 1 pozycji
Udostępnij temat: