Zabezpieczanie papieru

  1. DeathDrifter 2016-09-20 18:54:27

    Witam. Czytałem że modele (części przed wycięciem) impregnuje  się różnymi lakierami. I tutaj pytania:
    1.Po co on potrzebny?
    2.Czy druk bez zabezpieczenia wyblaknie?
    3.Dodatkowe rady...
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  1. Jacek-KP 2016-09-21 16:15:25

    Tak, to prawda. Powodów impregnacji papieru za pomocą lakieru jest kilka.
    1. Po lakierowaniu papier staje się elastyczniejszy i mniej podatny na złamania, szczególnie widoczne na ciemnych barwach. W przypadku stron drukowanych samodzielnie, lakier zabezpiecza wydruk przed ścieraniem. W przypadku starszych modeli np z MM lakier konserwuje papier zmniejszając jego podatność na łamanie się i rozwarstwianie. Polakierowany model ma też żywszą barwę taka bardziej nasyconą kolorem.
    2. Druk bez zabezpieczenia lakierem nie musi wyblaknąć. Mam w domu model, który wisi już 8 lat i był tylko lekko pryśnięty lakierem. Być może niektóre wydruki blakną, ale ja tego nie sprawdzałem bo lakieruję każdy model.
    3. Rady? Wypróbuj sam kilka lakierów, do których masz dostęp i nie są drogie. Ja do starych modeli preferuję lakier polimerowy półmat bezbarwny. Do nowszych modeli Kapon albo nitrocelulozowy w sprayu. Malować trzeba delikatnie cienkimi warstwami. Cienki papier maluję tylko od strony zadrukowanej. Grubszy (ze starych MM) maluję dwa-trzy razy od strony zadrukowanej i raz od strony białej. Nie lakieruj kredy jeśli nie masz wprawy. Powstaną zacieki, których potem nie usuniesz.

  1. DeathDrifter 2016-09-21 17:40:41

    Dziękuję bardzo za pomoc Jacku! Właśnie mam w planach rozpoczęcie sklejania darmowego modelu GeeBee R-1, tego brzydala :). Drukowany byłby na własnej drukarce i planowałbym waloryzację w miarę możliwości. I nie dotrzymałem słowa  że kolejny model zacznę po skończeniu obecnego na warsztacie, ale to było silniejsze ode mnie :(. Stronka do pobrania modelu:KLIK. Co o tym myślisz? Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje! :)

  1. Jacek-KP 2016-09-21 23:17:49

    Model bardzo fajny. Mam jego oryginał z Modelika. Pozornie łatwy ale wymaga staranności bo ma dużo okrągłości. Skoro go wydrukowałeś to lakierowanie jest wskazane jak najbardziej. Kapon (czy Capon jak kto woli) jest tutaj wskazany. Jeśli drukowałeś na kredzie to zadanie będziesz miał utrudnione. jak na zwykłym bloku technicznym to polakieruj tylko stronę zadrukowaną - będzie łatwiej kleić.

  1. DeathDrifter 2016-09-22 13:37:05

    Szczerze?! Boję się lakierować, mam jakiś niewidzialny hamulec. Nie chcę popsuć sobie modelu. A wydrukowałem go  na bloku technicznym. Czy jest niezbędne lakierowanie? A model chciałbym starannie skleić i jak tylko mogę go waloryzować. Sklejany w hołdzie pierwszemu i zarazem ostatniemu pilotowi tej maszyny Lowellowi Bayles. Zginął na miejscu. Tutaj film rozbicia samolotu: KLIK . Pozdrawiam.

  1. DeathDrifter 2016-10-01 20:11:13

    To może jeszcze  pytania... hehe... gdzie można taki CAPON nabyć? Czym go nakładać, w jakich proporcjach z wodą, jaki ma zapach. Chyba to wszystko... z góry dziękuje za pomoc! Kuba

  1. AndDi 2016-10-01 20:47:10

    Ja kupiłem w Obi, ale sprawdziłem jest w Leroy Merlin, Bricomanie, Castoramie. Podejrzewam, że jest chyba we wszystkich sklepach. Występuje również pod nazwą Kapon.

    Co do nakładania, to ja nakładałem szerokim sztywnym pędzlem i bardzo szybko rozprowadzałem po powierzchni. Niektórzy polecają wałki, nie próbowałem.

    Strasznie śmierdzi szczególnie na początku. Po pomalowaniu powiesiłem w garażu na ponad tydzień i później zacząłem go kleić po jakiś miesiącu. Tak było oki, ale pierwszy kaponowany model, który kleiłem po 3-4 dniach, to trochę mnie podduszał.

    Musisz się zastanowić czy warto go użyć. Do starych modeli, gdzie papier jest przesuszony i rzadki prawdopodobnie warto. Do nowych chyba raczej nie, a już napewno nie do kredy. Ja w obecnie klejonej Cleopatrze nie kaponowałem i dzięki temu to co sobie maluję lepiej pokrywa. Papier zaimpregnowany kaponem trudniej przyjmuje farbę, trzeba dużo cierpliwości aby kilkoma warstwami ją pomalować.

    Ale za to przy retuszowaniu krawędzi pomaga, gdyż farbka (ja używam akryli i plakatówek rozcieńczonych) maluje krawędź i nie barwi zbyt głęboko, a jak Ci coś się pomaże, to jak szybko wytrzesz, to prawie napewno nie będzie śladu.

    Czyli...

    Wybór należy do Ciebie, Kubo :)

    Ale poczekaj jeszcze na inne opinie.

  1. DeathDrifter 2016-10-01 23:09:17

    Dziękuję za pomoc! Tego samolocika skleję póżniej, na razie ważniejsze rzeczy... niestety :( A chciałoby się coś skleić, szkoła...

    Eeee tam, kiedyś znajdzie się czas, ale propozycje możecie dawać,będe bardzo wdzięczny! Pozdrawiam wszystkich!

  1. Zbyszek001 2016-10-19 17:54:35

    Wiesz juz chyba wszystko, dodam tylko, że ja Caponuje gąbką, zwykłą gąbką do zmywania czy mycia, byleby miękką. Idealnie pokrywa sie cienką warstwą. Caponuje dwa razy. Ale niestety Butapren odpada, po tak silnym caponowaniu. Jak kleisz butaprenem, to caponuj maksymalnie raz. Ale czy wtedy warto? Polecam do Caponowanego kartonu klej Hemol. W sklepach modelarskich wysyłkowo i nie nitkuje

    .

  1. MaciejB 2020-06-03 14:45:25

    Cześć, po 10 latach wróciłem do mojej pasji, budowy modelów kartonowych. Obecnie na warsztacie mam F 16 z MM 2005 rok. Chciałem już po sklejeniu zabezpieczyć go przed kurzem i wzmocnić papier, poprzez polakierowanie go lakierem bezbarwnym. Szukałem na tym i na innych forach porad, postanowiłem że użyję lakieru w spraju. Zakupiłem w OBI lakier bezbarwny Dupli-color, taki jak ten: https://www.obi.pl/lakiery-przezroczyste-w-sprayu/dupli-color-lakier-colorspray-bezbarwny-150-ml/p/2445401.

    Nie jestem pewien czy dobrze zrobiłem. Po naniesieniu go na karton, powierzchnia malowana nie jest gładka, zostawia on takiego jakby "baranka". Czy ma ktoś doświadczenia z podobnym sposobem lakierowania? Polecacie konkretne lakiery w spraju do tego typu impregnacji?

    Pozdrawiam!

  1. Zbyszek001 2020-06-04 22:25:48

    Może lakier jest ok ale za grubo  naniosłeś lakieru. Aby sprawdzić jak się chemia zachowuje na wycinance zrób próby czasem nawet kolory zmieniają odcień. Ja ostatecznie psikam model matowym wernisażem za 15 zł w sklepie z farbami dla kierowców firma MOTIP. Jak się dopadnę do kompa poślę Ci zdjęcie pl. Wada długo schnie strasznie śmierdzi ale daje ekstra powierzchnię po palcem czuć taką tępą gładkość i zero odbłysków 

  1. MaciejB 2020-06-09 10:50:12

    Dzięki za odpowiedź, próby właśnie robię. Gdybyś dał radę podesłać foto albo link do tego specyfiku byłbym wdzięczny :)

  1. Piotr D. 2020-06-11 21:36:29

    Jeśli pod pojęciem "baranka" masz na myśli chropowatą powierzchnię, to znaczy, że pryskasz ze zbyt dużej odległości. Kropelki lakieru częściowo zasychają w powietrzu i osiadają na modelu tworząc "kaszę". 

  1. MaciejB 2020-07-31 12:20:26

    Dzięki za rady! przetestowałem kilka lakierów i skończyło się na matowym MOTIPie. 

  1. Modelist 2020-12-04 09:24:21

    Ja stosuje gruba warstwe kaponu extra nakladana walkiem. Uwydatnia kolory i zabezpiecza. Fajny leciutki połmat. Latwwo zmywa sie nadmiar kleju i farb po retuszu

  1. dzeja 2023-01-20 17:17:50

    Pytanie.

    Czy są dostępne lakiery typu transparent (bezbarwne) lecz z odcieniem koloru np. szarości, stali ?

    Najlepiej w spreju.

    Chcę pokryć karton bez utraty nadruku.

  1. Zbyszek001 2023-01-24 12:40:01

    Pytanie.

    Czy są dostępne lakiery typu transparent (bezbarwne) lecz z odcieniem koloru np. szarości, stali ?

    Najlepiej w spreju.

    Chcę pokryć karton bez utraty nadruku.

    dzeja


    Ja zabarwiłbym CAPON. Nakładasz wałkiem gąbka lub pędzlem i nie niszczy nadrku. Trzeba spróbować na białej kartce.

  1. AndDi 2023-01-25 09:51:34

    Ja zabarwiłbym CAPON. Nakładasz wałkiem gąbka lub pędzlem i nie niszczy nadrku. Trzeba spróbować na białej kartce.

    Zbyszek001

    O, świetny pomysł, tylko trochę strach czy położy się równo. Ale kto nie ryzykuje ten nie wygrywa

Rezultaty 0 - 18 z 18 pozycji
Udostępnij temat: